/ Sprendimai  / 5S sistema

5S sistema

5S – penki žingsniai iki tobulos darbo vietos

5C sistema (5 žingsnių trumpinys – penki žingsniai) – tai įrankis sistemai teikti taupi gamyba, supaprastinant darbo vietą žymėjimu. Tai ne „valymo standartizavimas“, o taupios, sėkmingos, taupios gamybos filosofija. Sistemą pokario Japonijoje sukūrė Toyota.

5S įvarčiai

• sukurti komfortišką psichologinį klimatą, skatinantį norą dirbti;
• darbo našumo didinimas;
• avarijų skaičiaus mažinimas;
• gaminių kokybės lygio didinimas, defektų skaičiaus mažinimas.

Kas yra 5S

5S yra penki japoniški žodžiai, apibūdinantys penkių žingsnių ciklą. 5S pagrindinė veikla (rūšiavimas, racionalus išdėstymas, valymas, standartizavimas ir tobulinimas) yra visiškai logiška. Tai yra pagrindinės taisyklės valdant bet kurį produktyvų skyrių. Tačiau tai yra sisteminis požiūris, kurį 5S sistema taiko šiai veiklai, todėl ji yra unikali.

1 veiksmas. Rūšiuoti

Rūšiavimas (seiri) – aiškus daiktų skirstymas į reikalingus ir nereikalingus bei pastarųjų atsikratymas. Tai reiškia, kad jūs išlaisvinate savo darbo vietą nuo visko, ko nereikia atliekant einamąsias gamybos operacijas.

Darbuotojai ir vadovai dažnai nėra įpratę išmesti darbui nebereikalingų daiktų, laikyti juos šalia „tik kilus gaisrui“. Paprastai tai sukelia nepriimtiną netvarką ar kliūtis darbo zonoje. Nereikalingų daiktų pašalinimas ir daiktų sutvarkymas darbo vietoje gerina darbo kultūrą ir saugą. Norėdami aiškiau parodyti, kiek pertekliaus susikaupė darbo vietoje, galite pakabinti raudoną etiketę (vėliavą) ant kiekvieno kandidato, kurį norite pašalinti iš darbo zonos.

Visi darbuotojai dalyvauja rūšiuojant ir identifikuojant prekes, kurios:
• turi būti nedelsiant pašalintas, išmestas, išmestas;
• turėtų būti perkeltas į tinkamesnę saugojimo vietą;
• turi būti paliktos ir jų vietos turi būti sukurtos bei pažymėtos.

Raudonomis vėliavėlėmis pažymėtų daiktų „raudonosios žymos zona“ turi būti aiškiai apibrėžta ir atidžiai stebima. Daiktai, kurie lieka nepažeisti ilgiau nei 30 dienų, bus perdirbami, parduodami arba išmesti.

2 veiksmas: užsakymas

Užsakymo laikymas (seiton) – tvarkingumas, reikalingų daiktų saugojimo organizavimas, todėl juos galima greitai ir paprastai surasti bei naudoti. Tai reiškia, kad reikia apibrėžti ir paskirti „namus“ kiekvienam daiktui, kurio reikia darbo zonoje, kad vieta būtų racionali. Priešingu atveju, jei, pavyzdžiui, gamyba organizuojama pamainomis, skirtingų pamainų darbuotojai įrankius, dokumentaciją ir komponentus deda skirtingose ​​vietose. Norint efektyvinti procesus ir sutrumpinti gamybos ciklą, itin svarbu tinkamas prekes visada palikti tose pačiose jiems skirtose vietose. Tai yra pagrindinė sąlyga siekiant sumažinti laiką, praleistą neproduktyvioms paieškoms.

3 veiksmas. Išlaikykite švarų

Švaros palaikymas (seiso) – valymas, švaros ir tvarkos palaikymas darbo vietoje. Tai reiškia užtikrinti, kad įranga ir darbo vieta būtų tvarkinga, atlikti šiuolaikišką valymą, pakankamą kontrolei atlikti ir nuolat ją prižiūrėti. Valymas kiekvienos pamainos pradžioje ir (arba) pabaigoje leidžia nedelsiant nustatyti galimas problemas, kurios gali sustabdyti veiklą ar net sustabdyti visą aikštelę, parduotuvę ar gamyklą.

4 veiksmas. Standartizavimas

Standartizavimas (seiketsu) – tvarkos palaikymas, būtina sąlyga pirmųjų trijų taisyklių įvykdymui. Tai yra metodas, kuriuo galima pasiekti stabilumo pirmųjų trijų 5S etapų procedūrose – tai reiškia, kad reikia sukurti visiems suprantamą ir lengvai naudojamą kontrolinį sąrašą. Pagalvokite apie būtinus įrangos ir darbo zonų švaros standartus ir visi organizacijos nariai turėtų žinoti, kaip tai svarbu bendrai sėkmei.

5 veiksmas: tobulinimas

Tobulinimas (shitsuke) – įpročio formavimas, įpročio tiksliai laikytis nustatytų taisyklių, procedūrų ir technologinių operacijų lavinimas. Tai reiškia, kad nustatytų procedūrų įgyvendinimas tapo įpročiu.

Spalvos kodo reikšmė 5S sistemoje

5S spalvos kodo vertė

3M grindų juostų naudojimo pavyzdys

3M grindų juostų naudojimas sandėlio pavyzdyje

Pavyzdžiai (nuotrauka) PRIEŠ ir PO 5S diegimą

Jei norite įdiegti 5C sistemą, jos reikės

Spalvotos savaime -lipnios juostos

Spalvotos juostos
Dilimui atsparios, lanksčios lipnios spalvotos PVC juostos. Taip pat galimos kaip rodyklės, pėdsakai, apskritimai.

Daugiau

Vamzdžių žymekliai

Vamzdynų žymekliai
Limplūs iš anksto atspausdinti žymekliai, spalvotos lipnios juostos, ženklai, ženklai

Išsami informacija

Saugos ženklai, ženklai

Saugos ženklai
Įvairūs saugos ženklai, rodyklės, lentelės pagal taisykles.

Daugiau

Grindų danga

Grindų dangos
Dėl nuovargio ir neslystančios grindų dangos kambarys bus saugesnis, patogesnis ir patogesnis.

Daugiau