5S sistema (trumpinys nuo „penki žingsniai”) – tai Kaizen filosofijos dalis, įrankis užtikrinti taupią gamybą, razionalizuoti darbo vietą žymėjimu. Tai ne „valymo standartizavimas“, bet taupios, sėkmingos, „liesos” gamybos filosofija. Sistemą pokario Japonijoje sukūrė Toyota.
5S tikslai
• sukurti komfortišką psichologinį klimatą, skatinantį norą dirbti;
• darbo našumo didinimas;
• nelaimingų atsitikimų mažinimas;
• gaminių kokybės didinimas, broko mažinimas.
Kas yra 5S
5S yra penki japoniški žodžiai, apibūdinantys penkių žingsnių ciklą. 5S pagrindinės veiklos (rūšiavimas, racionalus išdėstymas, valymas, standartizavimas ir tobulinimas) yra visiškai logiškos. Tai yra pagrindinės taisyklės valdant bet kurį produktyviai veikiantį skyrių. Tačiau dėl savo sisteminio požiūrio, kurį 5S sistema taiko veiklai, ji yra unikali.
1 veiksmas. Rūšiavimas
Rūšiavimas (seiri) – aiškus daiktų skirstymas į reikalingus ir nereikalingus bei pastarųjų atsikratymas. Tai reiškia, kad jūs išlaisvinate savo darbo vietą nuo visko, ko nereikia atliekant einamąsias gamybos operacijas.
Darbuotojai ir vadovai dažnai nėra įpratę išmesti darbui nebereikalingų daiktų, laikyti juos šalia „o gal prireiks”. Paprastai tai sukelia nepriimtiną netvarką ar kliūtis darbo zonoje. Nereikalingų daiktų pašalinimas ir daiktų sutvarkymas darbo vietoje gerina darbo kultūrą ir saugą. Norėdami aiškiau parodyti, kiek pertekliaus susikaupė darbo vietoje, galite pakabinti raudoną etiketę (vėliavą) ant kiekvieno daikto-kandidato, kurį norite pašalinti iš darbo zonos.
Visi darbuotojai dalyvauja rūšiuojant ir identifikuojant prekes, kurios:
• turi būti nedelsiant pašalintos ar išmestos;
• turėtų būti perkeltas į tinkamesnę saugojimo vietą;
• turi būti paliktos ir jų vietos turi būti aiškiai sukurtos bei pažymėtos.
„Raudonų etikečių zona“, skirta daiktams su raudonomis vėliavėlėmis, turi būti aiškiai apibrėžta ir kruopščiai stebima. Daiktai, kurie liks nepaliesti daugiau nei 30 dienų, bus perdirbti, parduoti arba utilizuoti.
2 žingsnis: Tvarka
Tvarkos palaikymas (seiton) – tvarkingumas, reikalingų daiktų saugojimo organizavimas, kad būtų lengva ir greita juos rasti ir naudoti. Tai reiškia, kad reikia nustatyti ir pažymėti „namus“ kiekvienam reikalingam daiktui darbo zonoje, kad vieta būtų racionali. Priešingu atveju, jei, pavyzdžiui, gamyba organizuojama pamainomis, darbuotojai skirtingose pamainose įrankius, dokumentaciją ir komponentus dės skirtingose vietose. Siekiant supaprastinti procesus ir sutrumpinti gamybos ciklą, itin svarbu visada palikti reikalingus daiktus tose pačiose, jiems skirtose vietos. Tai pagrindinė sąlyga siekiant sumažinti laiką skiriamą neproduktyvioms paieškoms.
3 veiksmas. Švaros palaikymas
Švaros palaikymas (seiso) – valymas, švaros ir tvarkos palaikymas darbo vietoje. Tai reiškia užtikrinti, kad įranga ir darbo vieta būtų tvarkinga, atlikti šiuolaikišką valymą, pakankamą kontrolei atlikti ir nuolat ją palaikyti. Valymas kiekvienos pamainos pradžioje ir (arba) pabaigoje leidžia nedelsiant nustatyti galimas problemas, kurios gali sustabdyti veiklą ar net sustabdyti visą gamybos skyrių ar įmonę.
4 veiksmas. Standartizavimas
Standartizavimas (seiketsu) – tvarkos palaikymas, būtina sąlyga pirmųjų trijų taisyklių įvykdymui. Tai metodas, kuriuo galima pasiekti stabilumo pirmųjų trijų 5S etapų procedūrose – tai reiškia, kad reikia sukurti visiems suprantamą ir lengvai naudojamą kontrolinį sąrašą. Pagalvokite apie būtinus įrangos ir darbo zonų švaros standartus ir visi organizacijos nariai turėtų žinoti, kaip tai svarbu bendrai sėkmei.
5 veiksmas. Tobulinimas
Tobulinimas (shitsuke) – įpročio formavimas, įpročio tiksliai laikytis nustatytų taisyklių, procedūrų ir technologinių operacijų lavinimas. Tai reiškia, kad nustatytų procedūrų įgyvendinimas tampa įpročiu.
Spalvos kodo reikšmė 5S sistemoje
3M grindų žymėjimo juostų naudojimo pavyzdys
Pavyzdžiai (nuotrauka) PRIEŠ ir PO 5S diegimo
Jei norite įdiegti 5S sistemą, Jums bus reikalinga
Spalvotos juostos
Dilimui atsparios, elastingos lipnios spalvotos PVC juostos. Taip pat galimos kaip rodyklės, pėdsakai, apskritimai.